Jak urządzić ogród?

W ogrodzie lubimy odpoczywać. Lubimy spotkać się z rodziną i przyjaciółmi i skorzystać z piękna zieleni, jakie dają nam otaczające drzewa, krzewy i kwiaty.

Zanim jednak z przyjemnością wyciągniemy się na leżaku na zielonej trawce, czeka nas nieco pracy. „Nieco” dla tych, którzy lubią pracę w ogrodzie i się przy niej relaksują. „Dość dużo” dla tych, którzy chętnie korzystają z uroków ogrodu, jednak nie znajdują specjalnej radości w pracy z ziemi i przy roślinach. Ten artykuł powstał i dla jednych, i dla drugich, a dowiecie się z niego, jak urządzić ogród, by stał się prawdziwą oazą i cieszył oczy o każdej porze roku. Znajdziesz w nim informacje, z jakich materiałów zbudować alejki, jakie rośliny wybrać do małego ogrodu i do przedogródka, a także jakie zbiorniki wodne sprawią, że nasz ogród nabierze niezwykłej atmosfery.

Jak urządzić ogród ze ścieżką?

Ścieżki w ogrodzie nie tylko pozwalają ochronić zadbany trawnik, ale także stanowią doskonałą ozdobę. Można je wykonać z następujących materiałów:

 • Żwirek,
 • Kora drzew,
 • Drewniane krążki,
 • Impregnowane belki drewna,
 • Otoczaki,
 • Betonowe bloczki,
 • Kamienne płyty,
 • Cegła klinkierowa.

Najtrwalsze ścieżki uzyskamy z betonowych bloczków, kamiennych płyt i cegieł klinkierowych, jednak pozostałe materiały są naturalne i świetnie wpiszą się w krajobraz ogrodu.

Jakie posadzić rośliny przy alejkach?

Do posadzenia tuż przy ścieżkach najlepiej sprawdzą się rośliny mało rozłożyste, które nie będą nachodzić na ścieżkę. Do tego celu dobrze nadają się też rośliny, które są dość odporne na sporadyczne deptanie. Sadzimy je w połączeniach lub pojedynczo, a oto nasze propozycje:

 • Karminek ościsty,
 • Lawenda,
 • Kłosówka miękka,
 • Połocznik nagi,
 • Dąbrówka rozłogowa,
 • Smagliczka nadmorska.
Zbudować piękne ścieżki i zbiornik wodny, posadzić rośliny odpowiednie do powierzchni - oto, jak urządzić ogród.
Zbudować piękne ścieżki i zbiornik wodny, posadzić rośliny odpowiednie do powierzchni – oto, jak urządzić ogród.

Jakie rośliny wybrać do małego ogrodu?

Wybór roślin do dużego ogrodu jest stosunkowo prosty. Możemy wybrać takie, jakie nam się podobają, bez obawy o zaburzenie proporcji. Jeśli jednak mamy mały ogród przed domem, warto wybrać takie rośliny, które będą współgrać z niewielką przestrzenią i które będą „zapraszać” nas do środka. Małe ogrody pięknie się prezentują, jeśli zdobią je mniejsze gatunki roślin. Spośród drzew dobrze jest wybrać takie gatunki jak sumak octowiec, klon zwyczajny, grab pospolity, katalpa zwyczajna, ozdobne jabłonie, wiśnie i magnolia. Jeśli chodzi o krzewinki i krzewy, łatwe w uprawie, a przy tym nieduże i bardzo dekoracyjne, są barwinek pospolity, suchodrzew chiński i jałowiec. Warto też do małego ogrodu wybrać byliny okrywowe: macierzanki, gajowca żółtego czy bluszczyk kurdybanek. Można je posadzić osobno lub też pomiędzy krzewami.

Jak urządzić kolorowy ogród?

W ogrodach doskonale sprawdzają się rośliny o liściach, które zmieniają kolor w zależności od pory roku. Co więcej, mają one małe wymagania! Warto tu wybrać między innymi tawuły i berberysy. Liście tych roślin przyjmują różne kolory: jasnozielone, ciemnozielone, bordowe, czerwone, pomarańczowe i żółte. Jesienią berberys rodzi koralowe owoce, a tawuły latem mają różowe kwiaty.

Źródełka, fontanny, sadzawki

Delikatny szum wody i mikroklimat, jaki się wokół niej tworzy, są nieocenione dla naszego samopoczucia. Woda pozwala nam się odprężyć, a szmer płynącego strumyczka w doskonały sposób uspokaja. W ogrodzie możemy zbudować oczko wodne w postaci sadzawki lub jeziorka, ale także postawić małą fontannę czy stworzyć przyścienne, kamienne źródełko.

Jak urządzić mały ogród przed domem?

Urządzenie małego ogrodu przed domem nie będzie wymagało od nas ani dużego wysiłku, ani dużych nakładów finansowych, już choćby z tej przyczyny, że mamy do zagospodarowania niewielką przestrzeń. Można tu na przykład posadzić dwa lub trzy różne gatunki roślin, a pomiędzy nimi rozsypać korę albo żwir. W małym ogrodzie przed domem dobrze sprawdzą się kompozycje tego samego gatunku, ale w różnych kolorach. Pięknie też prezentują się iglaki. Są łatwe w pielęgnacji i nie mają dużych wymagań. Wystarczą im miejsca o średnio wilgotnej ziemi ogrodowej. Niektóre gatunki, jak jałowiec czy kosodrzewina, mogą także rosnąć na suchej lub piaszczystej glebie.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *