Funkcjonalne mieszkanie, czyli jak wykorzystać triki aranżacyjne

Funkcjonalny rozkład mieszkania to podstawa, jeśli chcemy się w nim dobrze czuć i jeśli chcemy, by wysiłek włożony w jego urządzenie, nie poszedł na marne. Jak urządzić funkcjonalnie kuchnię, salon i przedpokój?

Na pewno dobrym pierwszym krokiem będzie przeczytanie poniższych wskazówek!

Funkcjonalne mieszkanie podzielone na strefy

Podzielenie mieszkania na strefy pozwala na uzyskanie przemyślanej i uporządkowanej przestrzeni. Taki podział jest możliwy nawet w małym mieszkaniu, dlatego zanim zaczniemy je urządzać, warto na początek ustalić strefy. Do ich wydzielenia świetnie nadaje się na przykład… dywan. Pod łóżkiem, na którym śpimy, a także przed sofą w części wypoczynkowej. Tuż poza „strefą dywanu” może znajdować się na przykład biurko z krzesłem do pracy. Do wydzielenia poszczególnych stref w mieszkaniu możemy też użyć kolorów. Doskonałym przykładem jest tu pomalowanie ściany nad łóżkiem innym kolorem farby, niż na pozostałych ścianach.

I jeszcze jedna propozycja.

Zaznaczenie poszczególnych części mieszkania może też odbywać się poprzez odpowiednie oświetlenie, które powinno znajdować się nad każdą ze stref: nad stolikiem kawowym (strefa wypoczynku), nad łóżkiem (strefa snu), nad stołem w jadalni (strefa posiłków), nad blatem roboczym (strefa gotowania).

Kuchnia połączona z salonem w funkcjonalnym mieszkaniu

W ostatnim czasie wiele osób decyduje się na zburzenie ściany dzielącej kuchnię od pokoju dziennego, zyskując w ten sposób przestronne, dwufunkcyjne pomieszczenie. Czy takie rozwiązanie można nazwać funkcjonalnym? Wszystko zależy od tego, jakie mamy potrzeby. Trzeba przecież wziąć pod uwagę, że burząc ścianę, tracimy jedno zamknięte pomieszczenie. Z drugiej jednak strony zwiększenie przestrzeni daje nam o wiele więcej możliwości aranżacyjnych. Niejednokrotnie zyskujemy w ten sposób miejsce, w którym może stanąć stół jadalniany, czy chociażby barek albo wyspa kuchenna.

Funkcjonalne mieszkanie a przechowywanie

Oto jeden z najczęściej popełnianych błędów aranżacyjnych: mam małe mieszkanie, więc wyposażę je w małe, zgrabne mebelki. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że zwykle te mebelki po pewnym czasie tracą swój urok, ginąc pod stosem przedmiotów, na które po prostu nie ma miejsca. Dlatego też, chcąc urządzić swoje mieszkanie funkcjonalnie, należy zadbać o to, by była w nim co najmniej jedna, duża, zabudowana szafa. To w niej właśnie znajdzie się miejsce na wszystko, co jest nam potrzebne. Wówczas to, jeśli wystarczy przestrzeni na postawienie zgrabnych, małych mebelków, będzie można poustawiać na nich tylko to, co uznamy za dekorację.

Funkcjonalne mieszkanie już od wejścia, czyli jak urządzić przedpokój?

Przedpokój zwykle służy nam przede wszystkim do tego, by zdjąć buty i wierzchnie nakrycie i odłożyć klucze, portfel czy telefon. Jednak te czynności często okazują się bardzo ważne! Nikt przecież nie lubi w porannym pośpiechu szukać kluczy czy innych potrzebnych przed wyjściem przedmiotów. Dlatego też w funkcjonalnym przedpokoju nie powinno zabraknąć miejsca, na które można by je odłożyć.

Tu jednak mała uwaga!

Miejsce to powinno być wyraźnie zaznaczone. Świetnym rozwiązaniem są szafki lub wieszaki na klucze, a także specjalne podstawki, służące tylko do jednego celu (na przykład odłożenia komórki).

Kuchnia w funkcjonalnym mieszkaniu

W urządzaniu mieszkania kuchnia stanowi zwykle największe wyzwanie, jeśli chodzi o funkcjonalność. Spędzamy w niej przecież wiele czasu na gotowaniu, zmywaniu i sprzątaniu, dlatego powinna być przede wszystkim ergonomiczna. W tym celu dobrze jest zastosować tak zwaną zasadę trójkąta roboczego. Wierzchołki tego trójkąta stanowią: strefa zmywania (zmywarka, zlewozmywak), strefa przechowywania (lodówka) oraz strefa gotowania (kuchenka, piekarnik). Jeśli chcemy, by w naszej kuchni dobrze nam się pracowało, warto te wszystkie trzy strefy zaplanować tak, by nie dzieliły ich więcej niż dwa kroki.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *