Elektryczny pistolet do malowania ścian

Marzysz o remoncie, ale nie chcesz by trwał tydzień?

Użyj elektrycznego pistoletu do natryskowego malowania ścian. Skrócisz czas remontu, zużyjesz mniej farby i osiągniesz efekt gładkiej powierzchni, jakiego nie zapewni Ci żaden pędzel, ani wałek.

Nie słyszeliście co to takiego? Służymy pomocą i zapraszamy do przeczytania naszego mini poradnika o pistoletach do malowania. Będzie o tym, jaki pistolet elektryczny do natryskowego malowania ścian warto wybrać oraz jak go używać.

Zajrzyj więc!

Pistolet do malowania ścian
Najlepszy pistolet do malowania ścian czyli jaki? Sprawdź nasz ranking i przeczytaj opinie

Elektryczny pistolet do natryskowego malowania ścian – co to takiego?

Wymyślono go na potrzeby lakierni samochodowych, w których potrzebna jest duża precyzja, krótki czas pracy i wysychania farby. Im krótszy, tym mniejsze ryzyko, że do mokrej farby przylepią się pyłki z powietrza.

Budownictwo szybko podpatrzyło to rozwiązanie, uprościło do kompaktowych wymiarów, przystępnej ceny i zaadaptowało do własnych celów.

Jak wygląda pistolet do natryskowego malowania ścian?

Przypomina oczywiście pistolet: umieszczony do góry lub na dole pojemnik na farbę połączony jest z lufa-dyszą rozpylającą farbę. Do tego mamy spust uruchamiający natrysk, osłonę dyszy przed rozbryzgiwaniem, spust regulujący ciśnienie i niewielki kompresor wytwarzający ciśnienie. To on jest sercem pistoletu do natryskowego malowania ścian – sprawia że malowanie przebiega bezwysiłkowo i sprawnie.

Jak działa pistolet natryskowy do malowania

To bardzo proste!

Farba pod wpływem ciśnienia rozbijana jest przez sprężone powietrze na drobne kropelki, które natryskujesz dyszą na malowaną powierzchnię.

Jaki pistolet elektryczny do natryskowego malowania ścian wybrać i kupić?

Aby elektryczny pistolet do malowania ścian nam się sprawdził sprawdźmy jego następujące parametry.

  1. ciśnienie – zależy od niego moc z jaką farba będzie rozpylana, im gęstsza farba, tym większego ciśnienia będziesz potrzebował,
  2. wydajność – podawana w litrach na minutę, określa ile litrów farby zostanie rozpylone w czasie jednej minuty, a więc bezpośrednio wpływa na czas malowania,
  3. pojemność i umiejscowienie zbiornika na farbę: na górze lub dole – górny jest wygodniejszy dla ścian, bo farba spływa siła grawitacji, ale nie pomalujesz nim sufitu i niektórych kątów,
  4. rodzaj, wielkość i umiejscowienie otworów w dyszy: po bokach, płaski strumień – precyzyjny, na środku, okrągły strumień – lepsze krycie. Zbyt duże otwory stworzą zacieki.

Zalety malowania natryskowego

Czas, czas i jeszcze raz czas. Pistolety natryskowe malują z szybkością nawet 1000 l/ na minutę. W rezultacie – szybko uwiniesz się z remontem.
Malowanie wyjdzie lepiej. Ściany będą gładkie i równe, bo malowanie natryskowe zapewnia większą precyzję.

Zużyjesz także dużo mniej farby – w większości przypadków wystarczy jedna warstwa farby.

Pistoletem natryskowym równomiernie pomalujesz tez powierzchnie z którymi wałek lub pędzel nie radzą sobie dobrze – wszelkie tynki strukturalne, chropowatości, narożniki czy ażury.

Elektryczny pistolet do malowania ścian
Jaki elektryczny pistolet do malowania ścian wybrać i kupić? Sprawdź opinie malarzy

Jak przygotować farbę do malowania natryskowego?

Odpowiednio lepka farba to klucz do sukcesu. Za rzadka będzie spływać po ścianie, zbyt gęsta zapcha dyszę.
Każda farba ma inne właściwości, ale na opakowaniu powinny być wskazówki. Po rozmieszaniu farby – najdokładniej zrobisz to mieszadłem do farby lub mieszadłem montowanym na wiertarkę udarową – zanim zaczniesz malować, zrób próbę lepkości malując stojąca w pionie tekturę. Obserwuj czy farba nie spływa, czy przywiera do niej od razu i czy pistolet elektryczny działa sprawnie.

Jak przygotować wnętrze do malowania pistoletem natryskowym?

Drzwi, okna i meble zabezpieczamy folią i taśmą malarską.

Odkręcamy listwy przypodłogowe, gniazda elektryczne i kontakty.

Jak natryskowo malować ściany – garść przydatnych wskazówek

Pistolet elektryczny do natryskowego malowania ścian trzymamy 15-20 cm od malowanej powierzchni.

Rękę prowadzimy po linii prostej z góry do dołu, od lewej do prawej.

Duże powierzchnie, których nie da się pokryć z jednego napełnienia zbiornika pistoletu, malujemy „na zakładkę”. Nowy pas farby powinien zachodzić nieco na wcześniejszy. Nadal przestrzegamy zasady góra-dół, lewa-prawa.

Elementy z narożnikami – rozpoczynamy od rogów i dobieramy kąt nachylenia pistoletu tak, by pokryć krawędzie.

Elementy ażurowe – ustawiamy z tyłu malowanej powierzchni osłonę z tektury lub dykty, tak by zmarnować jak najmniej farby.
Elementy poza domem, na zewnątrz – malowanie rozpoczynamy w pogodny dzień, możliwie jak najwcześniej – zanim pojawią się owady.

Jak dbać o pistolet natryskowy po malowaniu?

Niestety, nie jest to takie proste. Tylko bardzo dokładne umycie pistoletu natryskowego zabezpieczy elementy przed posklejaniem farbą i zagwarantuje jego dalszą sprawność.
Należy rozkręcić pistolet na części składowe i umyć wodą z rozpuszczalnikiem każdy element mający kontakt z farbą.

Jaki elektryczny pistolet do malowania ścian / Ranking, cena i opinie

Cena elektrycznych pistoletów do malowania ścian

Modele do użytku domowego dostaniemy już w cenie około 100 zł. Jednak wydajne pistolety o dużej mocy i pojemnym zbiorniku na farbę dla profesjonalistów mogą kosztować nawet kilka tysięcy.

Gdzie kupić pistolet elektryczny do malowania ścian

Pistolety elektryczne do malowania ścian oferują: Bass, Bosch, Dedra, Einhell, Geko, HVLP, Topex i Yato.

Ranking elektrycznych pistoletów do malowania

Nadal nie jesteś pewien na jaki model się zdecydować? Zajrzyj do naszej porównywarki najlepszych pistoletów elektrycznych do malowania.
„Klikając” w konkretny model doczytasz więcej informacji o parametrach każdego ujętego w rankingu urządzenia. Do niczego Cię to nie zobowiązuje, a będziesz wiedział, jakie pistolety natryskowe znajdują się na rynku.

Opinie o elektrycznych pistoletach do malowania ścian

Coś byś dodał do naszego mini poradnika o pistoletach elektrycznych do malowania? Nie krępuj się – będziemy wdzięczni za każdą wskazówkę, krytykę lub uzupełnienie. Swoje uwagi zostaw w komentarzu pod tekstem.

Pistolet do natryskowego malowania ścian? – czemu nie! W końcu miło od czasu do czasu ułatwić sobie pracę!

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *